Press ESC to close

Дигиталният сервитьор и сметката

В един ресторант в центъра се разиграваха сцени, които спокойно можеха да влязат в пиеса на Бекет. Човек на средна възраст се мъчеше с QR код на масата. Сменяше ъгли, светеше с телефона си, въртеше масата – всичко, за да получи достъп до дигиталното меню. А около него цареше тихата трагедия на дигиталната ера: обещание за удобство, превърнато в технологична пречка.

Спомням си времето, когато менюто беше истински предмет. Не говоря за тежест в грамове, а за усещането за надеждност. Менюто имаше характер – дебела хартия, лепкава от времето, печат, който оставяше следа. А сервитьорът беше връзката между теб и храната – човек, който превеждаше глада ти в ястия. Сега тази връзка е QR код. Една евтина замяна на човешкия труд. Който вместо да улеснява, те превръща в IT поддръжка.

От гледна точка на собственика, сметката е ясна: по-малко персонал, по-висок марж. Но когато технологията е просто средство за пестене на пари, а не за добавяне на стойност, тя спира да бъде иновация и става административен товар за клиента. В момента плащаме пълната цена на храната, включително сервизната такса, а после вършим работата на сервитьор.

Най-лошото е, че често този „прогрес“ е просто неоптимизиран PDF файл, който се зарежда бавно заради слабия Wi-Fi. Това не е дигитализация, а механично прехвърляне на хартиеното меню в електронен вариант. Истинската дигитализация изисква интерактивност, бързина и адаптивност – меню, което се наглася спрямо осветлението или позволява персонализация с едно докосване. А ние получаваме цифрови останки, които изискват от нас да сме софтуерни инженери, само за да си поръчаме сандвич.

В момента дигиталната култура в ресторантите се превръща в опит да прехвърлим оперативната работа върху клиента. Това е все едно да си купиш „умна“ кола, която те кара сам да сменяш гумите и маслото, за да спестиш от сервиз. Технологията трябва да улеснява живота ни, а не да го усложнява. Ако тя изисква повече усилия от теб, отколкото вложиш в нея, значи е дефектна.

Вашият коментар