TP-Link под прицел: потенциален китайски шпионаж

Членове на Конгреса на САЩ призоваха Министерството на търговията да започне разследване срещу китайската компания TP-Link, поради опасения, че продуктите ѝ може да бъдат използвани за шпионаж от китайските служби. Компании като TP-Link, известна най-вече с рутерите си, се оказват в центъра на вниманието, след като експерти по киберсигурност установиха, че китайски военни хакери са използвали техни устройства в кибератаки срещу правителствени служители в Европа. Въпреки липсата на публични доказателства за съучастие от страна на производителя, съмненията остават, подхранвайки напрежението между САЩ и Китай, подобно на случаите с други китайски технологични гиганти.

Допълнителен повод за загриженост е фактът, че оборудването на TP-Link се използва не само в домашни мрежи, но и в американски военни бази, което увеличава рисковете от потенциални пробиви в сигурността. Членовете на Конгреса подчертават, че TP-Link, макар и официално управлявана от офиси в Сингапур и САЩ, остава тясно свързана с Китай, където е основана през 1996 г. и където продължава да се базира основното ѝ производство.

Съществуващото законодателство в Китай, което задължава компаниите да сътрудничат с властите по въпроси, свързани с националната сигурност, поражда опасения, че TP-Link може да бъде принудена да предостави чувствителна информация на китайското правителство. Подобни съмнения вече доведоха до тежки последствия за други китайски технологични компании като Huawei и ZTE, които бяха практически изключени от американския пазар.

Въпреки че TP-Link и Министерството на търговията на САЩ все още не са коментирали ситуацията, случаят вече напомня за предишни мерки на американските власти, които бяха насочени към защита на националната сигурност чрез ограничаване на достъпа на китайски компании до западните технологии и пазари.

Google+ Comments